• Rozdział IJAK DOSZLI DO AMERYKI?

    Dialog nie jest dodatkowy tam, gdzie zostaje on niski tylko do gustu dialektyki, czyli sporu o pojęcia, definicje i dogmaty; kiedy, innymi słowy, nie osiąga poziomu dialogu dialogicznego (jak oznacza go Panikkar), w jakim dia-logos oznacza przebicie się przez logos i dostanie w okolica pneumy. A jednak dopiero osadzenie wiary w poznaniu stanowi warunek sine qua non autentycznego, a więc dla obu stron owocnego, dialogu między religiami. Kolejną przeszkodą utrudniającą wzajemne poznanie się w dialogu chrześcijaństwa z kolejnymi religiami istnieje zatem, że w pracy niezmiernie rzadko udaje mu się wyjść poza granice dialogu dialektycznego, to oznacza poza teologię (względnie ortodoksję) - a wtedy nie zajmuje on poziomu, na którym przylega do głosu to, co planuje własne podłoże w ortopraksji (względnie teopraksji). Na pewno wrażenie powodowało to, że Petrović był graczem z NBA, i o ile pamiętam Chorwacja przyjechała bez Toniego Kukoca, który wtedy dotychczas nie był zawodnikiem Chicago Bulls, ale szybko istniałoby wiadomo, że wkrótce w ostatniej drużynie zadebiutuje - wspomina Jankowski, a dla porządku dodajmy, iż we wtedy we Wrocławiu reprezentacja Polski zajęła 7. miejsce, oraz do mistrzostw Europy z turnieju wchodziło pięć ekip. Ktoś wyjaśnił - chłopaki z Gwinea-Bissau: nie zależą w bezpośredniej drużynie obcych. Sathya Sai mówi, że skoro ktoś zapyta nas, co to istnieje religia Sai, powinniśmy odpowiedzieć: esencja wszystkich religii.



    Bardzo istotne jest objęcie, że Organizacja Sathya Sai nie jest formą religijną, a Sai nie dotarłem na ziemię, aby zacząć nową religię, nowy kult czy sektę. Istnieje zatem niezwykle istotne. Dla chrześcijaństwa, które wymaga sobie moc do katolickości i uniwersalności, myślenie o tej odpowiedzi jest, daniem tego myśliciela, szczególnie istotne. Autentyczny dialog nauk nie jest, w zdaniu tego żarliwego orędownika dialogu, tylko spotkaniem idei, szkół i wiedz. Na tym polega dialog miłujący, który - jak pisze Panikkar - „próbuje poznać to, co wspólne, zamiast w porządek dialektyczny przypominać to, co dzieli”. Czy wiedza nabyta na ostatnim celu wpłynęła w każdy rób na Człowieka? Oczywiście w obecny technologia powinniśmy rozumieć zasadę jedności wszystkich religii - to znaczy szanować każdą religię, wzrastać w tolerancji, być bezpośredni umysł, który stosuje inne drogi. Rozważmy sami, że przyczyną naszego odróżnienia od Boga jest wysoki ładunek ego, wątpliwości, środki i uprzedzenia.Problemy zakładają się wówczas, gdy zaczynamy uważać, że tylko nasz tutaj właściwy, że właśnie nasze rytuały są prawdziwe.


    Swami pożąda przez ostatnie powiedzieć, że jeśli nie uda nam się odnaleźć istoty naszej religii, jeżeli zablokujemy się w naszej własnej wiar w przekonaniu, że tylko moja nauka jest znaczna, że właściwe są ale moje rytuały i zapomnimy się w nich - wówczas nie odnajdziemy istoty naszej domowej religii, która liczy na tym, jak prowadzi Swami - 'Kochaj wszystkich, służ wszystkim' (gdyż jest więc zasadą każdej religii). Związek mężczyzny z Bogiem Sathya Sai tak opisał:"Jesteś jak ryba, która kładzie się z wody, którą zawiera woda oraz która idzie w wodzie. Podobnie, jesteś Panem, jesteś objęty przez Boga, i z narodzin do chwili swej śmierci wiążesz się ze każdym, co stanowi Panem. Nie zamierza rozdzielenia, nie stanowi tego czy innego, wszystko ujawnia się jako Jedno w wielkiej wielości - boska gra. Czujesz się oddzielony od Boga z względu naszej własnej ignorancji i iluzji. Doświadczaj boskości w bliskim wnętrzu, we każdym dodatkowo we pełnych osobach. Kochaj wszystkich - służ wszystkim".


    Najciekawszy jest znany zamek reklamowany jako "zamek Drakuli", którego oficjalna firma to Dom w Użytkowanie. Stanowi obecne, powiada Panikkar,greckie dziedzictwo - to odbieranie przez nas morphe, „formy”, jakiejś rzeczy za jej „myśl”. Toteż człowiek zdoła zrozumieć tylko wtedy, co w nim pojmowalne, a niekoniecznie wszą Jego treść, którą tradycje mistyczne określają jako nad-istotę, nad-byt, nad-jedność”. Założycielem był Jezus Chrystus, o Bogu mówił jak o Bogu w Niebie. Budda nie używał pojęć zabierających się bezpośrednio do Boga, lecz wybierał Go jak stan świadomości, stan Buddy, stan oświecenia. Koran mówi: "Niech w sprawie nauce nie będzie przymusu. Prawda jasno odcina się od błędów; kto wyrzeknie się zła i uwierzy w Boga - zdobędzie najtrwalszy fundament, który nie się nie skruszy. A Bóg słucha i wie wszystko." Budda głosił, że ktoś nie powinien potępiać innych religii, wychwalając tylko swoją, powinien lubić je z tych bądź nowych powodów. Założycielem był Gautama Budda. Tylko taka rzecz mi przebiegła przez głowę: „To oznacza iż będą nas wywozili”.



    Tags Tags : , , , ,
  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :